بیانیه پایانی

   بسمـه تعـالی

   بیـانیه پـایـانی اولیـن همـایش سـراسـری  سـلامت دهـان کشـور

انجمـن دندانپـزشکان عمـومی ایـران 

 
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بنا بر رسالت حرفه ای که در زمینه حفظ و ارتقاء سلامت دهان مردم دارد، به منظور اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، اقدام به برگزاری اولین همایش سراسری سلامت دهان نموده است. هدف از این همایش فراخواندن همه سازمان های خصوصی و دولتی، انجمن های علمی و دست اندرکارانی است که مستقیم یا باواسطه در مقوله سلامت دهان مردم نقش دارند تا با همکاری و اشتراک مساعی به تدوین برنامه کلان کشوری و سیاست گذاری در این حوزه بپردازند. لذا شرکت کنندگان در این همایش بر این باورند که:
1- حل مشکل سلامت دهان و دندان هم میهنانمان بدون بسیج و مشارکت جمعی همه سازمان ها، نهادها و دست اندرکاران حوزه سلامت دهان (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – وزارت آموزش و پرورش، وزارت صنعت، معدن، تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و غیره) در کنار متولی رسمی نظام سلامت (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) میسر نخواهد بود.
2- انجمن های دندانپزشکی طبق رسالت اصلی موظف به حضور فعال در حوزه سلامت دهان هستند و به وزارت بهداشت در زمینه کارشناسی، نظارت و پایش برنامه های حوزه سلامت دهان کمک نمایند.
3- آموزش علوم سلامت دهان (رشته دکترای عمومی و تخصصی دندانپزشکی، کاردان های سلامت دهان و سایر علوم وابسته) در عین حفظ بالندگی علمی در سطح ملی ، منطقه ای و بین المللی خود باید هدفمند و با توجه به نیاز های کلان کشوری و برنامه ریزی و بازنگری شود.   
4- وزارت بهداشت ضمن انجام وظایف و مسئولیت قانونی خود، به عنوان متولی نظام سلامت در کشور، امور کارشناسی، نظارت بر اجرا و پایش برنامه ها و سیاست های حوزه سلامت دهان را به مراکز آموزشی دانشگاهی و تحقیقاتی واگذار نمایند.
5-رسانه های جمعی به ویژه رسانه ملی باید با مشارکت وزارت بهداشت، دانشگاه ها و انجمن های علمی در فرهنگ سازی سلامت دهان مردم نقش فعالی ایفا نمایند.
تذکر -  جذب تبلیغات تجاری مواد و صنایع غذایی مربوط به حوزه سلامت دهان در همه رسانه های جمعی باید با هدف ارتقاء سلامت دهان یا لااقل عدم ضرر به سلامت دهان مردم و نظر کارشناسی متخصصین سلامت دهان باشد.  
6- کاردان های بهداشت دهان و دندانپزشکان عمومی کشور در کنار سایر حرف وابسته به عنوان سفیران خط مقدم عرصه سلامت دهان می باشند و می بایست با همکاری متخصصین دندانپزشکی طبق برنامه و سیاست های طراحی شده مشترک فارغ التحصیلان رشته سلامت دهان، وزارت بهداشت و انجمن های دندانپزشکی در زمینه حفظ سلامت دهان مردم تلاش نمایند.
7-  اداره کل تجهیزات پزشکی با کمک تولید و توزیع کنندگان مواد و تجهیزات دندانپزشکی ضمن برنامه ریزی در زمینه خودکفایی کشور در جهت تولید مواد و تجهیزات دندانپزشکی و ارتقاء کیفیت و استانداردسازی ملی و بین المللی آنها تلاش نموده و در این راستا با انجمن های دندانپزشکی همکاری نمایند. همچنین ضروری است اداره کل تجهیزات پزشکی سازوکار لازم جهت تشویق و تسهیل برای تولید و صادرات و واردات هدفمند برنامه ریزی بنماید.
8- سازمان های بیمه گر موظفند جهت اجرایی شدن طرح بیمه سلامت دهان (مصوب 49 امین نشست شورای عالی بیمه سلامت کشور، مورخه (25/07/1392) که با سه هدف تأمین و ارتقاء سلامت دهان مردم، کاهش هزینه های موسسات کارگزار خدمات بیمه و کاهش پرداخت از جیب مردم تدوین شده، اقدامات لازم را انجام دهند.   
9️- کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ضمن تقدیر از تلاش های همه دست اندرکاران حوزه سلامت دهان در وزارت بهداشت معتقد است راه حل کاهش بیماری های دهان و دندان پرداختن هدفمند به موضوع سلامت دهان با رویکرد پیشگیرانه بوده تا حداکثر بهره وری از منابع ارزشمند انسانی، مالی و فیزیکی می باشد.   
10- کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران باتوجه به بررسی های کارشناسی تاکید می کند که برای برنامه ریزی کلان کشوری، تعریف و تعیین متولی رسمی سلامت دهان در ساختار اجرایی وزارت بهداشت به منظور هماهنگی بخش های مختلف این حوزه، ضروری است.
در خاتمه متذکر می شود که انجمن دندانپزشکان عمومی ایران وکمیته سلامت دهان به طور خاص برای هرگونه همکاری با مسئولین اجرایی کشور اعلام آمادگی نموده و متقابلا به عنوان یک سازمان عظیم و پیشرو مردم نهاد کشور صمیمانه از همه علاقمندان به موضوع سلامت دهان مردم، دعوت به همکاری می نماید. 
والسلام علیکم
29 تیرماه 1397،  اولین همایش سراسری سلامت دهان کشور
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
 
   1397/5/6 11:00

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )