جلسه بیست و سه کمیته سلامت


گـزارش بیسـت  و سومیـن جلسـه کمیتـه سـلامت دهـان


بیست و سومین جلسه کمیته سلامت دهان با حضور: دکتر باقر شهنی زاده، دکتر عبدالحمید ظفرمند، دکتر سیدجلال پورهاشمی، دکتر ناهید عسکری زاده و دکتر نیره امینی در تاریخ 97/07/19 برگزار گردید.
1-  در این جلسه ابتدا در مورد گزینش مجموعه سخنرانی های اولین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران  که در تاریخ 29-27 تیرماه 1397 در هتل المپیک برگزار شد بحث و تبادل نظر گردید.  سخنرانی های کلیدی سلامت به عنوان جزء اصلی کتاب سلامت دهان انتخاب شدند و سخنرانی های مرتبط نیز به صورت ضمیمه در همان کتاب منتشر خواهد شد. در این جلسه انتخاب و ویرایش مجموعه سخنرانی ها نهایی گردید.
2-  دکتر سیدجلال پورهاشمی در مورد اهمیت بیانیه اسکادا پیشنهاد کردند که با استناد به این بیانیه کمیته سلامت دهان نیز بیانیه با مشاوره پیش کسوتان تهیه و به کلیه حوزه های مرتبط و دانشگاه ها جهت اطلاع همکاران دندانپزشک و سازمان های مسئول ارسال گردد.
3- در مورد نقش سایر حرف پزشکی در ارتقاء سلامت دهان نیز صحبت شد که بر روی محورهای هشت گانه حوزه سلامت دهان به پیشنهاد آقای دکتر ظفرمند گروه های مختلف پزشکی مانند : پزشکان عمومی، متخصصین کودکان، متخصصین گوش و حلق و بینی بعد از نشستی توجیهی برای تبیین جایگاه مهم سلامت دهان، دعوت به همکاری شوند. موضوع اصلی توجه به سلامت دهان، یک ضرورت فراتخصصی است و همه گروه های پزشکی به نحوی باید نقش خود را ارتقاء سلامت دهان ایفا کنند. مقرر شد جلسات توجیهی برای سه گروه علمی هدف برنامه ریزی شود:
الف- پزشکان عمومی (باحضور انجمن دندانپزشکی کودکان)
ب- جلسه مشترک با پزشکان متخصص کودکان، گوش و حلق و بینی و انجمن شیر مادر و انجمن های مرتبط
ج - جلسه مشترک با پرستاران و ماماها (با حضور انجمن بهداشت کاران دهان)
 
تبصره-  برای تبادل نظر و همکاری با سایر حرف سلامت مباحث و سرفصل های مورد نظر در کمیته سلامت دهان با محورهای ذیل تدوین گردید:
  • اجرای برنامه های آموزشی در: همایشها ، سمینارها ، آموزش مدون ، دوره های کوتاه یا روزانه برای همکاران حرف مختلف سلامت. 
  • دعوت از متخصصین سایر حرف سلامت در: همایش‌ها ، سمینارها ، آموزش مدون ، دوره های کوتاه یا روزانه دندانپزشکی.
  • انتقال پیام های بهداشتی درخصوص سلامت دهان و دندان به مادران باردار و کودکان.
  • اطلاع رسانی در خصوص سندروم شیشه شیر و راه های پیشگیری.
  • رویش دندانها و اهمیت مراقبت از دندان های شیری و دائمی.
  • همکاری در جهت برگزاری دوره های آموزش مدون برای آموزش پزشکان عمومی و سایر گروه های تخصصی همسو با سلامت دهان در ارتباط با سلامت دهان و دندان.
  • ارتباط سلامت دهان با بیماری های سیستمیک به طور گسترده.
 
4- دکتر شهنی زاده مطرح کردند که پکیج اول CD سلامت دهان که از قبل هم در مورد آن تصمیم گیری شده هر چه زودتر تهیه و تدوین گردد، بدین منظور محورهای مورد نظر به ترتیب به قرار زیر مطرح گردید:
الف- فلسفه و مفهوم کلی سلامت دهان،
ب- اهمیت حفظ دندان های شیری در سلامت کلی بدن،
ج- اهمیت تغذیه و ارتباط آن با سلامت دهان،
د- اهمیت مراجعات دوره ای در پیشگیری کاهش هزینه ها،
ه- اهمیت روش های مکانیکی تمیز کردن دندان ها،
و مسواک و نخ دندان ،
ز- تعریف فلوراید، نحوه استفاده و اهمیت آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها،
ح- فیشورسیلنت: کی، چگونه و چه کسی؟
 

کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران درخصوص جلب حمایت همه گروه ها و انجمن های علمی و دستگاه های دولتی برای ارتقاء سلامت دهان تمام مساعی خود را برای دسترسی به اهداف ملی متمرکز و سازمان یافته پیگیری خواهد کرد.
 

   1397/7/25 14:08

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

حضرت امام محمد باقر(ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبداللَّه، دختر امام حسن(ع) مي‏باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر كنيه‏ي ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي‏باشند.

ادامه مطلب