دکتر ابراهیم جوادی نژاد

 به نام خدا
چالش‌های بزرگ روبروی ضرورت اجتناب ناپذیر تحول سلامت دهان و دندان
ضروریات استراتژیک طرح تحول سلامت دهان و دندان در کشور پیشینه یک تحول جهانی در پس زمینه خود دارد. در بیانیه رسمی مجمع بهداشت جهانی WHO در سال 1977 میلادی در آلماتای قزاقستان بنا نهاده شد و تکمیل و تصویب نهایی آن در سال 1981 میلادی به تأیید کشور های عضو نیز رسید تأمین این خدمات ، برای مردم یک حق مسلم و یک هدف اجتماعی جهت برخورداری از یک زندگی موثر و مولد در سراسر جهان بود و انجام آن نه تنها در اندازه تعهد یک وزارت‌خانه نبود بلکه اجرای آن یک اقدام حاکمیتی و ملی شمرده می شد. یکی از اصول آن پیمان،  با درک ضرورت تشکیل و تصویب طرح بهداشتکار دهان و دندان در سال 1360 توسط دولت و مجلس در کشور نیز در راستای تعهد و تحقق همین طرح استراتژیک انجام گردد. سازمان بهداشت جهانی WHO طی نامه شماره 42/02/WR/IRN  به تاریخ September 16 1991 میلادی از خدمات فارغ التحصیلان این طرح از ایران تقدیر و تشکر کرد. این سازمان نیز شعار جهانی خود را در سال1994 با رعایت بهداشت دهان و دندان برای یک زندگی سالم در سطح جهان انتخاب کرد.
 کشور ما به جهت وجود مشکلات و مدیریت ها و تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه های مختلف دندان‌پزشکی کشور تا کنون همچنان با این ضرورت اجتناب ناپذیر تحول سلامت دهان و دندان در چالش بزرگی روبرو است که از جهاتی نیز حائز اهمیت می باشد.
الف) علی رغم گسترش علم دندان‌پزشکی و استقرار امکانات دندان‌پزشکی و دندان‌پزشک در بیش‌تر مناطق کشور، شیوع بالای بیماری‌های دهان ودندان به ویژه پوسیدگی دندان‌ها که بیش از 90 درصد افراد جامعه با آن در گیر هستند و هم‌چنین افزایش بیماری‌های لثه کاهش چشم‌گیری پیدا نکرده است .
ب) سهم بالای پرداختی از جیب مردم در بین خدمات سرپایی که بیش از 90 درصد این هزینه ها را مردم پرداخت می نمایند.
دو عامل فوق و همچنین افزایش شاخص های دندانپزشکی از حد استاندارد جهانی باعث توجه به این ضرورت تحول سلامت دهان و دندان در بین مسئولین گردید.
اما بدون بررسی علت ها و آسیب ها بهبودی شرایط موجود دشوار می‌باشد. برای این تحول که بر اساس تفاهم نامه فی مابین وزارت بهداشت و آموزش و پرورش صورت گرفته است، هزینه های اختصاصی صرف شده است و همچنین مراکز متعدد و متغایر تصمیم گیری در حوزه دندان‌پزشکی کشور در کار بوده اند. با این حال ، شیوه آموزش دندان‌پزشکی ، طرح احیائ بهداشتکار دهان ودندان ، آموزش تکنسین سلامت دهان ، جذب دندان‌پزشکان خانواده و استقرار کلینیک های سیار دندان‌پزشکی درکشور که هرکدام از این‌ها چالش های خاص  خود را دارند ، نیازمند بازبینی و کارشناسی و تمرکز حوزه تصمیم گیری دندان‌پزشکی با شرکت همه صاحب نظرها  می باشد.
لذا بر اساس این استراتژی باید برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت این طرح با همه عوامل اجرایی آن تشریح گردد.از آن‌جائی‌که خواسته همه صاحب نظران طرح تحول کاهش میزان DMFو همچنین دسترسی آسان و ارزان مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه به خدمات دندان‌پزشکی استاندارد مورد نیازاست .از آن‌جائی‌که استقرار امکانات اجتماعی و بهداشتی برای مردم وظیفه دولت و حاکمیت می‌باشد و باید به عنوان پایه و اساس توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه مدنظر قرار گیرد در سطح کلی به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیردر سطح مدیریت کلان کشور مورد تایید و تأکید قرار گیرد، لذا همکاری و هماهنگی بخش ها باید طبق تعهد و الزامات خاص فراهم و انجام گردد. تا مراقبت های بهداشتی و درمانی در سطح جامعه بر اساس آموزش، پیشگیری ، و درمانی مورد نیاز به طور ادغام یافته ارائه گردد.
هرچند اراده و عزم وزیر محترم بهداشت برای ایجاد این تحول بزرگ قابل تقدیر است اما در عرصه میدانی این تحول با مشکلات جدی رو به روست که به ذکر خلاصه آنها اکتفا می گردد.
-صرف تشکیل یک شناسنامه سلامت و انجام یک وارنیش بدون ایزولاسیون و پروفیلاکسی و انجام خدمات روزمره مردم ، دستیابی به شاخص های مورد انتظار امیدوارکننده نمی باشد.
- سال‌هااست دندان‌پزشکان شاغل بخش دولتی کلیه امورات جانبی واحد اهم از انجام کنترل عفونت، ثبت خدمات روزمره، استخراج شاخص های مورد نیاز ، تهیه و تنظیم عملکرد و درآمد ماهانه و...را شخصا" عهده دار هستند.
-نبود دستیار حرفه ای در کنار دندان‌پزشکان که از اولویت اصلی مراکز سلامت دهان می‌باشد و تاکنون نیز سازوکار قانونی برای حل آن فراهم نگردیده است .
-بحث آموزش و پیشگیری برای دانشجویان دندان‌پزشکی و اجرای تعهد طرح نیروی انسانی برای فارغ التحصیلان این رشته کافی نبوده و نیازمند بازنگری قانونی است.
-احیاء طرح بهداشتکار دهان ودندان بی توجه به عدم برنامه ریزی در استفاده بهینه از دندان‌پزشکان طرحی در کشور مطرح می گردد. هیچ ضرورتی برای ایجاد نیروهای حدواسط وجود ندارد.
-تکنسین سلامت دهان نیز بدون زیر ساخت مناسب  و نیاز ضروری جامعه ایجاد گردیده است که قبل ازشروع همکاری توقع های کاذبی برای آن‌ها شده است و اعتراض های آن ها قبل از هرگونه انجام تعهدی دلیلی برچالش برانگیز بودن آن ها برای تحول سلامت است.
-کلینیک های سیار دندان‌پزشکی علی رغم این که یک‌سال از تهیه آن‌ها گذشته است هنوز بستر لازم جهت ارائه خدمات و استفاده بهینه از آن‌ها فراهم نگردیده است.
-متولیان امر سلامت حوزه دندان‌پزشکی کشور هیچ گونه اراده قانونی برای برخورد با دخالت های افراد فاقد صلاحیت حرفه ای در امر سلامت دهان و دندان مردم که هر روز به آمار آن ها افزوده می شود، ندارد.
این انجمن و اعضاء آن همکاری و مشارکت در امر ارتقاء سلامت دهان و دندان مردم کشورشان را، مایه افتخار خود می دانند.


 

   1395/10/12 16:17

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما