دکتر باقر شهنی زادهدکتر باقر شهنی زاده: ما دوستان زیادی را در حوزه سلامت دعوت کردیم و همین طور دوستانی در حوزه شبکه‌های بهداشتی و از وزارت‌خانه هم افراد زیادی را دعوت کرده بودیم ولی آن‌چه که انجمن ما اعتقاد دارد با توجه به این‌که یک ریشه کاملاً مردمی‌دارد و افراد بر اساس عشق و علاقه شان حضور پیدا کرده اند تا توانایی و تخصص شان را در خدمت مردم قرار بدهند قطعاً، هم ریشه خودش را قوی خواهد تنید و هم ساقه‌هایش گسترده خواهد شد و ما امیدوارانه این راه را ادامه خواهیم داد و به‌خصوص در بخش مربوط به این‌که چه کارهایی انجام گرفته و آن‌ها را بررسی می‌کنیم و چه پروژه ای در دست اقدام است. امروز شاید چیزی حدود 30 خبرنگار آمدند، 20 تا از خبرنگاران از من می‌پرسیدند آقای دکتر چرا پوسیدگی دندان بالا رفته است؟
بخشی که خیلی روی آن اصرار کردم این‌که پایش شاخص‌های پوسیدگی حتماً باید توسط دانشگاه‌ها انجام شود واعتقاد بنده این است که یکی از کارهایی که الآن باید اصرار کنیم، بگوییم که آمارگیری مربوط به سلامت دهان را در اختیار دانشکده‌های دندان‌پزشکی بگذارند تا آمار واقعی را بتوانیم دربیاوریم. چراکه اطلاعاتی که ما از آمار این موضوع داریم یک روش آماری رندومی‌هست که دوستان حتماً اطلاع دارند که به طور گزینشی در یک مدت کم‌تر از یک ماه در جاهای مختلفی بررسی می‌کنند اگر دیدند این بررسی با آمار موجود، نمی‌خواند، بعد بررسی نهایی را انجام می‌دهند.
آن‌چه که هست ما می‌خواهیم از راه مردمی‌جلو برویم، یعنی می‌خواهیم همکاران دندان‌پزشک را دعوت کنیم هر مطبی یک پایگاه بهداشت پیش‌گیری شود. اول کم هزینه ترین راه‌ها، یعنی آموزش. بعد اگر انجمن بتواند از این راه با همکاران ارتباط بگیرد، این ارتباط را به این طریق پیش ببرد که تمام کسانی که در مطب‌ها کار می‌کنند دعوت کنیم که همکاران متخصص کودکان و همکاران سلامت بیایند و به این‌ها آموزشی بدهند که در مطب‌هایشان شروع کنند به پیاده کردن آموزش.
کارِ خیلی نتیجه بخشی است و بعد به این‌ها در ارتباط با کارشان راه‌های تشویقی اجرا می‌کنیم. کار سخت دیگری هست ولی می‌خواهیم انجام دهیم که هر مطبی حداقل در ماه یک روزش را در اختیار بهداشت و پیش‌گیری قرار دهد و در این مورد دو پیشنهاد هست. یکی تعریف می‌کنیم که روی  High risk‌ها کار کنند یا این‌که بخواهیم وارنیش فلوراید کار کنند یا فیشورسیلانت یعنی در فاز سطح اول یا دوم کمیته سلامت انجمن کار کند این‌ها همه هست و بخشی که مورد نظر است ایجاد تهییج است که می‌تواند کمک کند دوستان وارد عرصه شوند‌.
در بخش High risk‌ ها همه اطلاع دارید که کاری انجام نمی‌شود، دندانی شش پایین اکسپوز می‌شود، شما بخواهی پوسیدگی را برداری و یک پالپ کپ کنی در یک مطب، باید یک ساعت برای یک کودک وقت بگذارید.
همان‌طور که آقای دکتر ظفرمند فرمودند ما از کمپانی‌های دندان‌پزشکی خواستیم در این زمینه کمک کنند مثلاً فیشورسیلنت بدهند، وارنیش فلوراید بدهند که استقبال شد.
بخش دیگری که از دوستان خواهش می‌کنم و بعداً به‌صورت میدانی روی آن کار خواهیم کرد، این است که یک CD مربوط به بخشی از این سمپوزیوم را با آموزش‌هایی که برای دندان‌پزشکی کودکان هست با خلاصه ای از این طرح و آموزش بهداشت دهان و دندان تهیه می‌کنیم که این را به همکاران می‌دهیم. الان این را در انجمن دندان‌پزشکان عمومی‌ایران به‌صورت یک فایل در می‌آوریم. ما این را روی موبایل همه همکاران در سراسر کشور می‌فرستیم و می‌گوییم به بیماران شان بدهند. ضمن آن که CD  را هم تهیه می‌کنیم و به شبکه‌های بهداشت می‌فرستیم. یعنی انجمن اسپانسر می‌شود.
من توانستم خلاصه حرف‌هایم را بزنم. دوستان ادامه دهند. انشاا... موفق می‌شویم. این برنامه را حتماً به‌صورت یک پکیج آماده بعد از بازبینی گروه تخصصی کمیته سلامت در سطح کشور منتشر می‌کنیم و انشاا... سال آینده اگر بودیم قول می‌دهیم همایش سلامت بگذاریم که روی آن خیلی کار خواهیم کرد که تمام بخش‌های آن را در برنامه دو روزه آنالیز می‌کنیم.

 
   1397/2/26 11:39

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
8.2/10 (تعداد آرا 5 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

حضرت امام محمد باقر(ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبداللَّه، دختر امام حسن(ع) مي‏باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر كنيه‏ي ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي‏باشند.

ادامه مطلب