دکتر سید جلال پورهاشمیدکتر سیدجلال پورهاشمی: ضمن خیرمقدم به همکاران محترم سمپوزیوم "جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت" که توسط کمیته سلامت انجمن دندان‌پزشکان عمومی‌ایران برگزار می‌شود. در آغاز دو سخنران از همکاران عزیز کمیته سلامت داریم، دو سخنرانی که بخش عمده ای از برنامه را پر می‌کنند و بعد هم منتظر پرسش و پاسخ دوستان هستیم که نقطه نظرات و کامنت‌هایی که دوستان در ارتباط با مباحثی که مطرح می‌شود دارند را ارائه کنند و در نهایت به یک جمع بندی در ارتباط با حوزه سلامت دهان می‌رسیم. فقط این را عرض کنم که بحث کلی این جلسه چالش‌های موجود در حوزه سلامت است.
 امروز در کشور ما هر دندان‌پزشکی کاملاً حس می‌کند که یک مشکلی در حوزه کاری اش هست که متقاضیان دریافت خدمات سلامت، در واقع همه درمآن‌های دندان‌پزشکی را هم شامل آن کنیم، این‌قدر زیاد است که با سی هزار دندان‌پزشکی که در کشور وجود دارند باز هم نمی‌توانیم پاسخ‌گوی تقاضاهای روزافزون مردم کشورمان باشیم و یک حلقه مفقوده یا یک کلید گمشده این وسط وجود دارد که باید آن را پیدا کنیم. در واقع کمیته سلامت انجمن دندان‌پزشکان عمومی‌ایران، هدفش این است که با بررسی مشکلات نوظهور در حوزه سلامت دهان به عنوان بازوی کارشناسی وزارت بهداشت، به مسئولین امر کمک کند که راه‌های سهل الوصول‌تر برای دست‌یبابی به اهداف و چشم انداز سلامت دهان پیدا کنیم.
به قول آقای دکتر نصیبی چون با وضع موجود، اگر همین وضع را تحمل کنیم و ادامه دهیم، به هیچ جا نمی‌رسیم. ده سال دیگر هم باز می‌بینیم مشکلات مردم در حوزه دندان‌پزشکی اضافه شده است و با این تعداد دندان‌پزشک هم جواب‌گوی مشکلات مردم نخواهیم بود. برای همین باید راه‌کارهایی پیدا کنیم که سهل الوصول، کم هزینه و دست‌یابی به آن آسان باشد. این راه‌کارها هم وجود دارد و دنیا هم تجربه کرده است. ما نمی‌توانیم فقط به خودمان نگاه کنیم. باید ببینیم تجربیات دنیا چگونه است و از آن تجربیات استفاده کنیم. برای دست‌یابی به اهداف بلندی که در حوزه دندان‌پزشکی داریم.
به عقیده بنده، یکی از مشکلات موجود این است که ما این همه کارشناس سلامت در دانشگاه‌ها داریم ولی از این کارشناسان استفاده کافی نشده و نمی‌شود. یکی از بازوهای اجرایی وزارت‌خانه، بازوهای کارشناسی اش در واقع گروه‌های سلامت دهان در دانشگاه‌ها و انجمن سلامت دهان هستند. انجمن سلامت دهان مجموعه ای از افراد کارشناس است که سال‌ها کار کردند و در این زمینه تخصص دارند. این‌ها باید وارد میدان شوند و روش‌های کارشناسی شناخته شده بین المللی و آن‌چه به درد کشور ما می‌خورد باتوجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مردم ما، راه‌های سهل الوصول را به وزارت‌خانه اعلام و ارائه کنند و به عنوان بازوی کارشناسی راه‌کار بدهند تا واقعاً روش‌های موجود اصلاح شود و بتوانیم امیدوار باشیم که در آینده نزدیک به اهداف سلامت دهان می‌رسیم. من خیلی مختضر عرض کردم.
 
   1396/11/12 16:19

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما