دکتر عبدالرضا معادیدکتر عبدالرضا معادی: بسم ا.. الرحمن رحیم. با عرض سلام و روز به‌خیر خدمت همکاران. از مطالبی که ارائه شد بسیار استفاده کردم. خیلی کوتاه چند نکته را اشاره می‌کنم. همه استادان این‌جا به امور واقف هستند. قسمت اول صحبتم راجع به بیمه اشاره خواهم کرد. جناب آقای دکتر ظفرمند فرمودند در خصوص تغییر نظام بیمه ای، استحضار داشته باشید در سال 1384 تعهدات بیمه پایه در مورد دندان‌پزشکی تغییری پیدا کرد که تا قبل از آن نزدیک 50 خدمت مورد تعهد بیمه پایه بود که به دلیل تعرفه‌های پایین هیچ‌کدام زیاد مورد استفاده نبود. در سال 1384 تغییراتی در آن اتفاق افتاد. مهم‌ترینش این بود که ترمیم دندان‌های شش تا سن 12 سال جزو طبقات بیمه پایه قرار بگیرد که قرار بود آموزش پرورش در این زمینه کمک کند که تا این زمان هیچ نتیجه اثربخشی برای نظام سلامت دهان و دندان از این تصمیم حاصل نشد. در سال 1392 با لطف آقای دکتر ظفرمند نامه ای به سازمان بیمه سلامت آمد که البته بنده می‌خواهم این را به‌عنوان یک کار گروهی در حوزه سلامت دهان عرض کنم که واقعاً یک کار مشترکی بود، جناب آقای ظفرمند در وزارت بهداشت و بنده در سازمان بیمه سلامت، آقای دکتر حسین پور در وزارت رفاه و آقای دکتر خوش‌نویسان در معاونت بهداشتی ما چهار نفر باهم یک هم فکری کردیم که هرکدام بخشی از کار را به دست بگیریم و به پیش برویم و این باعث افتخار نظام سلامت دهان و دندان است که الان تنها خدمت پیش‌گیری در نظام بیمه ای پایه فقط در زمینه سلامت دهان و دندان است. یعنی در طول تاریخ بیمه پایه در کشور در هفتاد سال گذشته، هیچ خدمت پیش‌گیری در نظام بیمه نیامده است و ما توانستیم چهار خدمت را، آموزش بهداشت‌، فیشور سیلنت، فلورایدتراپی و وارنیش فلوراید را به‌عنوان 4 خدمت اصلی در نظام بیمه پایه ای قرار دهیم.
 پس در زمینه خدمات پیش‌گیری بستر از طرف بیمه فراهم شد اما امروز که در خدمتتان هستم از 16 هزار میلیارد تومانی که سالانه بیمه سلامت بابت سلامت، درمان، تشخیصی و دارویی هزینه می‌کند در نظام بیمه سلامت برای دندان‌پزشکی به قدری پایین است که از سال 1394 در گزارشات آماری آن را از 16 هزار میلیارد تومان! صفر اعلام می‌کنند. یعنی منابع موجود، مصوبات موجود و ما به‌عنوان کسانی که از این منابع استفاده می‌کنیم الان صفر هستیم. نزدیک به دو هزار مرکز دندان‌پزشکی طرف قرارداد بیمه وجود دارد. علت را جویا شدیم یکی این هست که تعرفه پایین است و بخش خصوصی علاقه ندارد با این تعرفه ورود کند و در حقیقت قرارداد ببندد. در واقع دو هزار مرکز قرارداد در بیمه پایه برای دندان‌پزشکان داریم. تقریباً دو سال است که ما کار می‌کنیم و خواهش می‌کنیم از وزارت‌خانه که این تغیبرات عددی و ضرایب را تغییر بدهد تا برای بخش خصوصی معنادار شود و بتواند مداخله کند، اما این اتفاق نیفتاد. از زمانی‌که شورای سلامت وجود داشت و بعد نیمه منحل شد و بعد منحل شد و به این‌جا رسید. این نشان می‌دهد در بحث دندان‌پزشکی هنوز بحث همدلی در وزارت‌خانه وجود ندارد.
من خاطرم هست وقتی جناب آقای دکتر ظفرمند پیشنهادش را به سازمان بیمه داد، یک نفر باید آن را برای شورای عالی بیمه برای تصویب می‌برد و من این مسئولیت را پذیرفتم و به آن‌جا در دبیرخانه شورای عالی بیمه بردم‌، آقای دکتر هوشنگی مسئول دبیرخانه بودند چندبار رفتیم و مذاکره کردیم و این نامه را برای شورای عالی بیمه بردند و این خدمات مصوب شد‌. من روزنامه اش را دیدم که آقای وزیر مصاحبه کرد که برای اولین بار خدمات پیش‌گیری جزو تعهدات بیمه پایه ای است.  بعد از آن مصوب شورای عالی بیمه که وقتی بیرون می‌آید حتماً باید به هیات دولت برود تا مصوب و ابلاغ شود. یک مدتی گذاشتیم و خبری نشد، سوال کردیم و متوجه شدیم در کمیسیون اجتماعی دولت گیر کرده است. یادم می‌آید که آقای دکتر قربانی که دندان‌پزشک هستند و نماینده مجلس هستند و در کمیسیون بهداشت هستند، یک روز ایشان را دیدم و از ایشان خواهش کردم به کمیسیون اجتماعی برویم و این‌جا را هم حل کردیم. می‌خواهم این نکته را عرض کنم، کارها با همت جمعی شدنی است.
بهرحال، این مصوبه وجود دارد. چندوقت پیش آقای دکتر نوربخش در تلویزیون صحبت می‌کردند اظهار می‌کردند که این از افتخارات تامین اجتماعی است و خدمات بیمه پایه الان در پیش‌گیری دخالت می‌کند. اما ما نتوانستیم به‌عنوان انجمن‌ها و صاحبان این فرآیند یک نظم یا پروتکل و کاری انجام بدهیم. واقعاً دلم می‌خواست این گفته‌ها و صحبت‌ها در سالن اصلی گفته می‌شد و همکاران دندان‌پزشک بدانند چه اتفاقی می‌افتد و چه اتفاقی صورت می‌گیرد وچه کار باید کرد.
نکته دوم این‌که بحث سلامت دهان و دندان به‌عنوان یک شاخص بسیار مهم در دنیا محسوب می‌شود. من چندتا آمار می‌گویم. یازده درصد جمعیت کشور ما از دخانیات استفاده می‌کنند. چیزی در حدود 10 میلیون نفر. مهم‌ترین عامل سرطان دهان دخانیات است. خشکی دهان نتیجه مصرف دخانیات است. مشکلاتی که تبع آن به‌واسطه استفاده از قلیان و سایر موارد دیگر اتفاق می‌افتد. چه سیاستی را انجمن‌ها و وزارت بهداشت برای برخورد با موضوع مشکلات دهان ودندان در بیماران سیگاری دارند؟ 4/11 درصد کشور براساس آخرین مطالعات کشور که آقای دکتر استقامتی انجام دادند مبتلا به دیابت هستند. حدود 10 میلین نفر که پیش بینی می‌شود و فقط حدود 5 میلیون نفر آن‌ها می‌دانند که دیابت دارند.
تمام بیماران دیابتی مستعد بیماری‌های پریودنتال هستند و مشکلات بهداشت دهان و دندان دارند‌. در هیچ پروتکلی در زمینه دیابت به هیچ عنوان در زمینه سلامت دهان و دندان کار نشده است و انجمن‌ها هم وارد نشده اند. حتی در فدراسیون جهانی دیابت در سال 2015 اولین بار سلامت دهان و دندان نوشته شده است. چیزی حدود 10 میلیون نفر در ایران از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌کنند. تمام این جمعیت خشکی دهان دارند و پوسیدگی در آن‌ها زیاد است. تقریبا نزدیک 10 میلیون نفر مبتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی و یا مزمن غیر واگیر هستند. بیماری‌های مزمنی که مادام العمر با این‌ها همراه است و همه این‌ها مشکلات سلامت دهان و دندان دارند. در سال یک میلیون و دویست زایمان در کشور انجام می‌شودکه هیچ کدام خانم‌های باردار توسط متخصصین به دندان‌پزشکی ارجاع نخواهند شد. 750 هزار کودک در ایران مبتلا به اوتیسم هستند و هیچ پروتکل درمانی برای آن‌ها طراحی نشده است. شما نگاه کنید از هر سه بیمار یکی اش استعداد یکی از بیماری‌هایی را دارد که ما هیچ چیزی برای درمان آن برنامه نداریم و نکته آخر که جای تاسف دارد ما آمدیم سند بیماری‌های غیرواگیر را در وزارت بهداشت تنظیم کردیم. 11 وزیر و رئیس سازمان این سند را به‌عنوان راهنمای بیماری‌های غیرواگیر امضا کردند و اسمی ‌از پوسیدگی در این سند نیامده است. درحالی‌که  شایع ترین بیماری در دنیا پوسیدگی دندان است. حالا با این توضیحات ببینیدچه اتفاقاتی برای سلامت دهان و دندان در این کشور می‌افتد. از توجه شما سپاس‌گزارم.
   1396/10/12 17:08

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

حضرت امام محمد باقر(ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبداللَّه، دختر امام حسن(ع) مي‏باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر كنيه‏ي ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي‏باشند.

ادامه مطلب