پیام دکتر عبدالحمید ظفرمند در مورد اولین همایش سراسری سلامت دهان ،دندانپزشک عمومی ، سلامت دهان و دندان، آموزش بهداشت،

پیام دکتر عبدالحمید ظفرمند دبیر علمی همایش

پیام دکتر عبدالحمید ظفرمند در مورد اولین همایش سراسری سلامت دهان ،دندانپزشک عمومی ، سلامت دهان و دندان، آموزش بهداشت،

 پیام دکتر عبدالحمید ظفرمند دبیر علمی همایش

 

اولین همایش سراسری سلامت دهان  انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


27 - 29 تیر ماه 1397 تهران هتل المپیک
 
 

 
 
بسمه تعالی
 
همکاران ارجمند ! یکی از ارزشمند ترین افتخارات کشور ما ، پیشرفت چشمگیر "نظام سلامت" بعد از انقلاب اسلامی است . در حوزه درمان و روش های درمانی ، آموزش ، پیشگیری ، پژوهش ، مواد و تجهیزات و سایر ابعاد آن اقدامات خوبی انجام شده است . این پیشرفت ها بدون تردید با محوریت نیروهای متعهد و دلسوز کارگزار نظام سلامت و کمک سیاستگزاران حوزه سلامت به واقعیت پیوسته است .
"حوزه سلامت دهان" در مجموعه این پیشرفت ها بی نقش نبوده است . این پیشرفت ها هم کمی و هم کیفی بوده است . البته در بعضی بخشی ها ، به تناسب شرایط و فرصت ها ، مثل بخش درمان توانسته ایم خدماتمان را به متقاضیان کشورهای منطقه و حتی دورتر ارائه دهیم .  در حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشکی علیرغم محدودیت های داخلی و خارجی با اقتدار به صادرات هم رسیده ایم . در سایر بخشهای مرتبط با سلامت دهان نیز اقدامات خوبی انجام شده است . اگر چه درمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته و سایر ابعاد ارتقاء سلامت دهان مغفول مانده است . در عین حال تردیدی نیست که هنوز با توجه به توانمندی های انسانی بالایی که داریم میتوانیم بیش از این در همه زمینه ها موفق تر عمل کنیم .  
همکاران گرانقدر !  با تاسف باید اذعان کرد که این اقدامات در همه بخش ها ، مستقل از یکدیگر و بدون وجود برنامه کلان کشوری انجام شده است . بدیهی است که این حوزه اگر جایگاهی در مدیریت کلان نظام سلامت کشور میداشت ، منشاء  اقدامات مفیدتر و دارای خدمات برجسته تری در ارتقاء سلامت دهان جامعه میشد .  آسیب شناسی این جریان بطور کلی سه عامل را دخیل میداند : 1 -  عدم آگاهی فعالان حوزه سلامت دهان (دندانپزشک ، کاردان بهداشت و مسئولین اجرایی دندانپزشکی)  به نقش مهمتر خود در برنامه ریزی های کلان کشوری ، 2 -  عدم آشنایی مسئولین اجرایی سلامت کشور با حوزه سلامت دهان ، 3 -  و درنتیجه عدم دخالت دادن کارشناسان سلامت دهان توسط مسئولین کشوری در برنامه های کلان سلامت ، زمینه مهجور ماندن ارائه خدمات مطلوب سلامت دهان در بسته خدمات سلامت عمومی برای مردم فراهم شده است . این مهجوریت متاسفانه منجر به افزایش سرانه هزینه های سلامت دهان نیز شده است.
بهرحال این دغدغه خاطرها انگیزه انعقاد چنین نشست عظیمی شده ، تا با پرداختن به فقط بخشی از ابعاد مسائل کلان و سیاست گذاری در حوزه سلامت دهان  که در ظرفیت زمانی این کنگره است ، مورد توجه و بحث توسط کارشناسان و مخاطبان این حوزه قرار گیرد . امید آن است که این گفت و گوهای علمی : اولا -  موجب رویکرد نوینی برای مسئولین اجرایی کشور در تصمیم گیری ها شده ، ثانیا -  موجب آگاهی بیشتر ارائه کننده گان خدمات سلامت دهان و همه ذینفعان این حوزه به جایگاه واقعی خود در کشور باشد .
لذا این همایش رویکردی کاملا متفاوت از سایر همایشهای تخصصی و بالینی و حتی در نوع خود را ، به مخاطبین گرانقدر ارائه میکند . ضمن تشکر خاص از همه دست اندرکاران این همایش به ویژه کادر اداری بسیار فعال و نازنین ، هیئت مدیره محترم ، و به خصوص ریاست محترم انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ، آقای دکتر شهنی زاده ، سعی بر آن شده تا نشستی بسیار موثر و مفید را برای بهره وری هر چه بیشتر از توانمندی های حوزه سلامت دهان را تدارک ببینیم .  معذلک از آنجایی که این همایش اولین در نوع خود با این ساختار ابداعی بوده ، بدون تردید بی نقص نخواهد بود . و صد البته همکاران و بلکه دقیق تر آحاد عزیز و خدمتگزار خانواده بزرگ سلامت دهان کشور خطاها را غمض عین کرده و با ارشادات و نظرات خود ما را در هرچه بهتر برگزار نمودن همایشهای بعدی کمک بنمایند .
 

با متواضعانه ترین ارادت  –  دکتر عبدالحمید ظفرمند


 
   1396/7/1 12:17

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

حضرت امام محمد باقر(ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبداللَّه، دختر امام حسن(ع) مي‏باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر كنيه‏ي ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي‏باشند.

ادامه مطلب