پیام دکتر عبدالحمید ظفرمند در مورد اولین همایش سراسری سلامت دهان ،دندانپزشک عمومی ، سلامت دهان و دندان، آموزش بهداشت،

پیام دکتر عبدالحمید ظفرمند دبیر علمی همایش

پیام دکتر عبدالحمید ظفرمند در مورد اولین همایش سراسری سلامت دهان ،دندانپزشک عمومی ، سلامت دهان و دندان، آموزش بهداشت،

 پیام دکتر عبدالحمید ظفرمند دبیر علمی همایش

 

اولین همایش سراسری سلامت دهان  انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


27 - 29 تیر ماه 1397 تهران هتل المپیک
 
 

 
 
بسمه تعالی
 
همکاران ارجمند ! یکی از ارزشمند ترین افتخارات کشور ما ، پیشرفت چشمگیر "نظام سلامت" بعد از انقلاب اسلامی است . در حوزه درمان و روش های درمانی ، آموزش ، پیشگیری ، پژوهش ، مواد و تجهیزات و سایر ابعاد آن اقدامات خوبی انجام شده است . این پیشرفت ها بدون تردید با محوریت نیروهای متعهد و دلسوز کارگزار نظام سلامت و کمک سیاستگزاران حوزه سلامت به واقعیت پیوسته است .
"حوزه سلامت دهان" در مجموعه این پیشرفت ها بی نقش نبوده است . این پیشرفت ها هم کمی و هم کیفی بوده است . البته در بعضی بخشی ها ، به تناسب شرایط و فرصت ها ، مثل بخش درمان توانسته ایم خدماتمان را به متقاضیان کشورهای منطقه و حتی دورتر ارائه دهیم .  در حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشکی علیرغم محدودیت های داخلی و خارجی با اقتدار به صادرات هم رسیده ایم . در سایر بخشهای مرتبط با سلامت دهان نیز اقدامات خوبی انجام شده است . اگر چه درمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته و سایر ابعاد ارتقاء سلامت دهان مغفول مانده است . در عین حال تردیدی نیست که هنوز با توجه به توانمندی های انسانی بالایی که داریم میتوانیم بیش از این در همه زمینه ها موفق تر عمل کنیم .  
همکاران گرانقدر !  با تاسف باید اذعان کرد که این اقدامات در همه بخش ها ، مستقل از یکدیگر و بدون وجود برنامه کلان کشوری انجام شده است . بدیهی است که این حوزه اگر جایگاهی در مدیریت کلان نظام سلامت کشور میداشت ، منشاء  اقدامات مفیدتر و دارای خدمات برجسته تری در ارتقاء سلامت دهان جامعه میشد .  آسیب شناسی این جریان بطور کلی سه عامل را دخیل میداند : 1 -  عدم آگاهی فعالان حوزه سلامت دهان (دندانپزشک ، کاردان بهداشت و مسئولین اجرایی دندانپزشکی)  به نقش مهمتر خود در برنامه ریزی های کلان کشوری ، 2 -  عدم آشنایی مسئولین اجرایی سلامت کشور با حوزه سلامت دهان ، 3 -  و درنتیجه عدم دخالت دادن کارشناسان سلامت دهان توسط مسئولین کشوری در برنامه های کلان سلامت ، زمینه مهجور ماندن ارائه خدمات مطلوب سلامت دهان در بسته خدمات سلامت عمومی برای مردم فراهم شده است . این مهجوریت متاسفانه منجر به افزایش سرانه هزینه های سلامت دهان نیز شده است.
بهرحال این دغدغه خاطرها انگیزه انعقاد چنین نشست عظیمی شده ، تا با پرداختن به فقط بخشی از ابعاد مسائل کلان و سیاست گذاری در حوزه سلامت دهان  که در ظرفیت زمانی این کنگره است ، مورد توجه و بحث توسط کارشناسان و مخاطبان این حوزه قرار گیرد . امید آن است که این گفت و گوهای علمی : اولا -  موجب رویکرد نوینی برای مسئولین اجرایی کشور در تصمیم گیری ها شده ، ثانیا -  موجب آگاهی بیشتر ارائه کننده گان خدمات سلامت دهان و همه ذینفعان این حوزه به جایگاه واقعی خود در کشور باشد .
لذا این همایش رویکردی کاملا متفاوت از سایر همایشهای تخصصی و بالینی و حتی در نوع خود را ، به مخاطبین گرانقدر ارائه میکند . ضمن تشکر خاص از همه دست اندرکاران این همایش به ویژه کادر اداری بسیار فعال و نازنین ، هیئت مدیره محترم ، و به خصوص ریاست محترم انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ، آقای دکتر شهنی زاده ، سعی بر آن شده تا نشستی بسیار موثر و مفید را برای بهره وری هر چه بیشتر از توانمندی های حوزه سلامت دهان را تدارک ببینیم .  معذلک از آنجایی که این همایش اولین در نوع خود با این ساختار ابداعی بوده ، بدون تردید بی نقص نخواهد بود . و صد البته همکاران و بلکه دقیق تر آحاد عزیز و خدمتگزار خانواده بزرگ سلامت دهان کشور خطاها را غمض عین کرده و با ارشادات و نظرات خود ما را در هرچه بهتر برگزار نمودن همایشهای بعدی کمک بنمایند .
 

با متواضعانه ترین ارادت  –  دکتر عبدالحمید ظفرمند


 
   1396/7/1 12:17

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما