پیام دکتر مهدی نصیبی عضو کمیته سلامت دهان

 

دکترمهدی نصیبی 

عضو کمیتـه سـلامت  دهان انجمن دندانپزشـکان عمـومی ایرانتفحصی اجمالی در طب قدیم نشان می‌دهد که در گذشته جوامعی بوده اند که نیازهای مادی طبیب در آن توسط افراد برخوردار از سلامت جامعه تامین می شده است و افراد بیمار تا زمان بهبودی و بازتوانی با مشارکت در تامین طبیب، از پرداخت هزینه درمان معاف بودند. طبعاً درچنین شرایطی، فراوانی تعداد بیمار در جامعه موجب تنگی رزق طبیب و مایه نگرانی او می‌گردید و انگیزه‌ای برای جلوگیری از وقوع بیماری بیش‌تر  یا ادامه بیماری افراد جامعه در او می‌گردید. اما متاسفانه در جوامع شهرهای بزرگ امروزی، به ناچار درآمد دست اندرکاران درمان ارتباط تنگاتنگی با فراوانی بیماری و افزایش تقاضا به خدمات درمانی یافته است. علاوه براین، نه تنها رزق و روزی اطبا، بلکه خیل عظیمی از نیروهای کمکی پرستاری، آزمایشگاهی، بیمارستانی، لابراتواری، تولید و توزیع انواع مواد و تجهیزات و غیرو... نیز وابسته به فراوانی بیماری ها در جامعه شده است.
بنابراین دور از ذهن نیست که چرا سالانه ده ها کنگره و همایش برای ارتقای درمان‌های دندان‌پزشکی و حتی درمان‌های کم اهمیت و ظاهری در اقصی نقاط کشور برگزار می‌شود، اما دریغ از یک کنگره جامع برای بررسی چگونگی کلیت نظام سلامت دهان! آیا این بدان معنا است که سلامت کامل دهان برای کلیه آحاد برقرار است و دیگرهیچ نیازی به ارتقای خدمات سلامت دهان درجامعه نیست؟ یا اساساً توانمندی نیروهای خدمات سلامت دهان و توسعه سواد سلامت در جامعه، نیازی به ارتقا ندارد؟ یا این‌که درمان بیماری‌های دهان برای حصول کامل  سلامت دهان در جامعه کافی تلقی می‌شود؟ در این شرایط سرنوشت اقشاری از جامعه که به لحاظ مالی و حتی غیرمالی دسترسی به درمان‌های دندان‌پزشکی ندارند، چگونه است؟ آیا جمیع افرادی‌که دست اندرکار خدمات درمانی و سلامت دهان هستند، از معاش آبرومندانه، امنیت حرفه ای و رفاه پایدار برخوردارند؟
  لذا شرایط حاضر ایجاب می‌نماید که با استفاده از خرد حاکم بر طبابت اعصار پیشین و جامعه نگری بعضی از جوامع خردمند امروزی، با انفکاک رابطه مالی بین بیمار و بخش درمان از طریق تعریف شخصیت حقوقی طرف سوم (انواع  بیمه های خصوصی و عمومی، پرداخت از بودجه عمومی و.....) ضمن تسهیل دسترسی متقاضیان خدمات سلامت درجامعه، شرایط آبرومندانه‌ای نیز برای متخصصین و نیروهای دست اندرکار درمان و ارتقای سلامت دهان در جامعه فراهم گردد.
اولین همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی با حضور کثیری از دندان‌پزشکان عمومی و متخصص، و متخصصین سلامت دهان و دندان‌زشکی اجتماعی، موقعیتی بی بدیل برای کنکاش، مطالعه، مشاوره، شناخت معضلات و علل آن‌ها و برنامه ریزی تخصصی برای رسیدگی به موارد فوق و صدها چالش دیگر عرصه سلامت دهان فراهم می‌نماید. باشد که با مشارکت در این همایش سراسری سوگند حرفه‌ای خود را در مقابل آحاد این آب و خاک به منصه عمل برسانیم. در ضمن با آشنائی با حقوق حرفه ای خود در جهت تامین آن اقدام لازم را به‌عمل آوریم.

 
دکتر مهدی نصیبی 
 
   1396/7/1 10:54

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
10/10 (تعداد آرا 2 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

حضرت امام محمد باقر(ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبداللَّه، دختر امام حسن(ع) مي‏باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر كنيه‏ي ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي‏باشند.

ادامه مطلب