پیام دکتر نیره امینی عضو کمیته سلامت دهان


پیام دکتـر نیره امینی
 

عضـو کمیتـه سـلامت  دهان انجمن دندانپزشـکان عمـومی ایران
به نام خدا
 
بیماری های دهانی از مشکلات مهم و شایع سلامت است و تأثیرگذاری آن ها هم در اجتماع و هم روی اشخاص بسیار مهم است . درد، ناتوانی و آسیب پذیری ناشی از بیماری های دهان و هزینه های درمان ناشی از آن بار بزرگی بر دوش افراد و جامعه تحمیل می نماید و رنج ناشی از آن در گروه های اجتماعی آسیب پذیر و محروم بیشتر خواهد بود. پوسیدگی های دندانی به لحاظ هزینه های درمانی از گران ترین بیماری های انسانی به شمار می روند، چرا که ماهیت آن پیش رونده و نیازمند مراقبت مستمر می باشد. هم اکنون سهم دندان های پوسیده در DMFT کودکان دوازده ساله کشور 57/79  درصد می باشد.
بعنوان یک قانون کلی پیش گیری بر درمان مقدم است و از آن جا که سلامت دهان یک جزء ضروری برای عملکرد افراد و کیفیت زندگی می باشد ، برای حل معضل کلیه ارگان ها و افراد ذیربط باید به صورت یک پارچه و منسجم عمل کرده و دندان پزشکان عزیز به عنوان یکی از اجزای مهم سیستم سلامت می بایست در تغییر رفتارهای بهداشتی بیماران تلاش نموده و دیگر نگرش صرفاً درمانی به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود.
رسیدن به اهداف سلامت دهان رویایی دست نیافتنی نیست و می توان با عزم جدی و صرف تنها اندکی وقت برای کلیه بیماران و آموزش روش صحیح مسواک زدن، نخ دندان، تغذیه صحیح و تداوم در کنترل آن ، به این مهم دست یافت.
 به امید آن روز
دکتر نیره امینی
 
   1395/10/12 12:52

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
10/10 (تعداد آرا 2 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما