گاه شمار همایش سلامت

 
 
 ----  گـاه شمـار اولین همـایش سـلامت دهان انجمن دندان پزشکان عمومی ایران ----

"همـایشی ملی ! با مـوانع اجـرایی دولـتی !!؟"
 
 
همایش سلامت دهان رسالتی بود که با همت کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بر اساس وظیفه ای که نسبت به مردم میهن مان و همچنین نظام اجرایی سلامت کشور داشت با افتخار تقدیم میهن مان شد ، این همایش در یک قالب کاملاً حرفه ای ، کاملا علمی با یک هدف مقدس ملی و با دعوت رسمی از همه فرهیختگان علمی و اجرایی دندان پزشکی کشور برنامه ریزی شد . در مقابل این اقدامات علمی و داوطلبانه برای نظام اجرایی سلامت (وزارتخانه) ، کسانی که سلامت دهان و طرح تحول سلامت دهان را به ناکارآمدی و بیراهه کشانده اند، دست اندرکاران ، سخنرانان و حتی شرکت کنندگان را با برخورد منفی! تحریمی! و حتی تهدیدی !! مواجه کردند !!!
موفقیت و کاشت بذر سیاستگذاری در حوزه سلامت دهان برای اولین بار در کشور با برگزاری این همایش بی نظیر - بدون اغراق-  باعث شد که آنها خیل عظیم فرهیخته دندانپزشکی کشور (اعم از دندانپزشکان ، اعضاء هیئت علمی ، اتحادیه مواد وتجهیزات دندانپزشکی و . . . . )  را در مقابل خود و برعلیه خود قرار دادند ! بدیهی است که برون داد این تفکر غیر حرفه ای و روش بی تدبیرانه ، هم نظام سلامت و هم وزیر محترم را در مسیر بن بست  پر هزینه ، و صرفا درمانی 40 سال پیش بهداشتکاران دهان ودندان سال 1360 خواهد بود !  
بهرحال همایش سلامت دهان با همه انگیزه های مقدسش و علیرغم همه کارشکنی های خارق العاده در تاریخ دندانپزشکی ثبت و ضبط شد و بالاخره همه همکاران هم درحال و هم درآینده نسبت به آن قضاوت کرده و خواهند کرد ، همانطور که مسئولین قضایی کشور نیز بخوبی قضاوت کردند ! این گزارشی وظیفه ای است که به اختصار تدوین شده و به استحضار آگاهی عموم و رویت تمام صاحب نظران کشور میرسد ،
 اما همایش سلامت دهان به روایت روزشمار تاریخ دندان پزشکی :
 1. برگزاری موفق دومین سمپوزیوم سلامت دهان درکنگره دوازدهم انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در دی ماه 1396 .
 2. برگزاری همایش سلامت دهان به منظور تبیین کلیات موضوع چند بعدی سلامت دهان در دستور کار کمیته سلامت دهان . (جلسه 28  بهمن ماه 1396) با یک ساختار تشکیلاتی و زیربنای نیروهای فکر و اندیشه اعضاء کمیته و مشاوران عالی آن .  
 3. آغاز فراخوان28 فروردین ماه 1397 و دعوت از همه گروه های دانشگاهی ، اداره سلامت دهان ، نمایندگان دندان پزشک مجلس شورای اسلامی و سازمان نظام پزشکی ، دندان پزشکان سراسر کشور، که این فراخوان مواجه با زمزمه و کارشکنی ها و هدف تیز نوک پیکان مخالفت به سوی انجمن شد.
 4. گزارش جزئیات کار برای راهبردی کردن برنامه تحول سلامت دهان به آقای وزیر بهداشت ارسال شد ، (نامه شماره 10051/ب/96  مورخ 27/12/96)
 5. ارسال نامه بدون امضاء 33/504 مورخ 27/3/97 از کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی (با فشار اعضاء دندانپزشک آن) مبنی بر مخالفت با برگزاری همایش ، پس از اعلام عمومی برگزاری همایش سلامت دهان در زمان مقرر .
 6. سخت کوشی و پی گیری مجدانه کمیته سلامت دهان با تشکیل جلسات مستمر (روزهای تعطیل و غیر تعطیل) باعث شد که اعضاء آن هدف تماس های مستقیم و غیر مستقیم قرار گیرند! در حالی که همه این صاحب نظران دل سوز که سرمایه ملی این مملکت هستند با تشخیص درست و صحیح به حرکت مردمی پیوستند.
 7. مکاتبات با وزیر (شماره 10175/ب/97 مورخ 19/3/97) هم برای تایید انتخابات انجمن و هم درخواست معرفی نماینده ای به کمیته سلامت دهان بی نتیجه ماند !!
 8. مکاتبات با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی (شماره 10130/ب/97 مورخ 24/2/97) به ریاست آقای دکتر نوبخت پاسخ مناسب دریافت کرده و آقای دکتر محمدحسین قربانی به عنوان نماینده منتخب کمیسیون در کمیته سلامت دهان انجمن معرفی شد . ایشان در جلسه 16 کمیته سلامت دهان (10/3/97) شرکت و این فعالیت را تایید و ادامه آن را تا راهبردی کردن پروژه، تشویق کردند.
 9. در تاریخ 9/4/97کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی با حضور اعضاء (مخالفین دیرین انجمن دندانپزشکان عمومی ایران)  رئیس انجمن دندان پزشکی ایران و دکتر حسن رزمی و دکتر امیررضا رکن ( که اخیرا به دبیری کمیته تخلفات انجمنها منصوب شده !!!)  شکایت رئیس انجمن دندان پزشکی ایران را از این انجمن مطرح و طی نامه ای بدون امضاء حکم بطلان فعالیت های انجمن دندانپزشکان عمومی ایران را صادر کردند . (وقتی شاکی و داروغه همه یکی میشود این می شود !!!)
 10.  عدم اعطاء امتیاز به همایش سلامت دهان از طریق نشریه وابسته به همین طیف فکری (دندانه) با ذوق زدگی و شادمانی سر از پا نشناخته فورا اعلام شد ! و انتشار آن حتی به سایر گروه های علمی هم سرایت کرد !
 11. انجمن دندان پزشکان عمومی ایران و کمیته سلامت دهان ایستادگی کردند و به راه خود ادامه دادند ، برنامه طراحی و روز بروز منسجم تر شد و دوستان واقعی مردم آمدند که حرف شان را برای سلامت دهان و پروژه کلان آن بزنند. فشار هر روز بیش ترمی شد.
 12.  دیوان عدالت اداری در تاریخ 29/2/97 حکم کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی را باطل اعلام کرد و فعالیت انجمن را قانونی اعلام کرد، ولی رئیس کمیسیون با تکیه بر نفوذش در دستگاه حکومت به دبیر کمیسیون و امضاء کمیسیون چراغ سبز سرکوب را داد.
 13. چون ضربه ها کاری نشد و همچنان پروژه سلامت چهره عده ای را بر ملاء می کرد، طبعاً می بایست به انجمن دندان پزشکان  عمومی و کمیته سلامت افتخار آفرین آن ضربه دیگری وارد می شد.
 14. طراحی همایش سلامت دهان ادامه یافت، کمیسیون جدید التاسیس تخلفات برای اولین بار تشکیل جلسه داد. انجمن اعلام کرد شرط حضور در جلسه کمیته تخلفات (کمیته مجازات!) این است که اول حکم دیوان عدالت اداری را تمکین کنید و فعالیت علمی انجمن را رفع تعلیق کنید. آن جلسه، جلسه براندازی انجمن عمومی بود. بدون حضور متهم، شاکی و قاضی حکم براندازی و برکناری را در تاریخ 13/4/97 صادر کرد تا 27 تیرماه انجمن و همایش به بن بست برسد.
 15.  دیوان عدالت اداری دستگاه اجرایی مجدداً طی حکمی بتاریخ 13/4/97 به کمیسیون انجمن های علمی (رئیس و دبیر) اعلام کرد که حکم دیوان را تمکین کنند و انجمن عمومی فعالیت قانونی خود را ادامه دهد در غیر اینصورت ماده 39 قانون تشکیلات و  آئین دادرسی دیوان عدالت اداری اعمال خواهد شد.
 16. ما بدون امتیاز این بار با تکیه بر مجوز صنفی وزارت کشور به راه ادامه دادیم.
 17. اتحادیه صنف تجهیزات در تحمیل بحران ارز و بالا رفتن قیمت دلار و کالا و کمپین اعتراض، نمایشگاه را که برای تأمین هزینه ضروری بود حذف کرد که ضربه سنگین تری به انجمن و همایش سلامت وارد کرد، انجمن دندان پزشکان عمومی ایران مقاومت کرد. اعضاء کمیته سلامت نام شان در تاریخ دندان پزشکی کشور ثبت شد.
 18. مصاحبه مطبوعاتی انجام شد و از دخالت بی رویه و احکام ظالمانه و جناحی کمیسیون و انجمن های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت و لابی جناحی آن پرده برداشت. ماجرا رسانه ای و مطبوعاتی شد.
 19. فشار شدید عوامل دست نشانده کمیسیون (دندان پزشکان دولتی) بر بازرسی وزارت بهداشت و حراست برای جلوگیری از برگزاری همایش شدت گرفت. وزارت کشور از انجمن دندان پزشکان عمومی ایران به عنوان نهاد مدنی صنفی دفاع کرد. لازم است گفته شود که وزارت کشور در تاریخ  26/12/97 هیات رئیسه صنفی انجمن را با تایید انتخابات، اعلام کرده بود.
 20. شب همایش اعلام کردند که اداره اماکن با نامه یک فرد جناحی و فشار حراست وزارت بهداشت مانع برگزاری می شود. دندان پزشکان حامی، هیات مدیره، کادر اجرایی و ... تصمیم می گیرند همگی ثبت نام کرده و حمایت مالی کنند تا همایش سلامت به مشکل جدی مالی برخورد نکند. . ساعت 6 صبح روز چهارشنبه 27/4/97 اولین روز همایش مجوز اماکن صادر شد.
شرکت های تجاری نیامدند، ولی اساتید سخنران، یاران انجمن و مدافعان سلامت مردم و گروه کوچکی از دندان پزشکان آمدند. با این حال جمعیت چندان زیاد نبود و فشارها تاثیر خودش را بر جای گذاشت.
 1. روز چهارشنبه بعدازظهر آخرین ضربه عوامل جریان انحرافی انحصارگر، از سوی حراست وزارت ورزش اعمال شد، تا همایش لغو گردد.  باز هم موفق نشدند.
 2. همایش سلامت، با تحمیل هزینه مالی ولی با برافراشتن پرچم شرف و وجدان انسانی برگزار شد. دستاورد آن به صورت یک کتاب برای نجات سلامت دهان انتشار خواهد یافت. گزارش جامع مشکلات و فشارها بماند تا روزگاری دیگر
این سرنوشت مردم داوطلب حضور در یک نهاد مدنی به نام انجمن دندان پزشکان عمومی ایران است. به نظر شما پایان این فرآیند کجااست؟ جایگاه شما کجااست؟ ما راهمان را با یاری و پشتیبانی یک دیگر ادامه خواهیم داد.


 
   1397/6/22 14:03

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

حضرت امام محمد باقر(ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبداللَّه، دختر امام حسن(ع) مي‏باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر كنيه‏ي ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي‏باشند.

ادامه مطلب