گزارش جلسه ششم


گزارش ششمین جلسه کمیته سلامت دهان   انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

مورخ 1396/12/11 

ششمین جلسه کمیته سلامت در تاریخ 1396/12/11 با حضور سه میهمان ؛ دکتر حسن علی شفیعی ارتودنتیست، دکتر مژگان پلاشی دندان‌پزشک عمومی، فعال حوزه سلامت دهان و خانم نوشین سهرابی رئیس انجمن بهداشتکاران دهان و دندان برگزار شد:
کمیته سلامت انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران با صلابت و به طور مداوم هر هفته با تشکیل جلسات، مفاهیم راهبردی  سلامت را در چارچوب نظام تحول سلامت مردمی راهبردی و کاربردی می کند.
بر اساس حوزه اختیارات انجمن ها و خواسته دندان‌پزشکان سراسر کشور  ، سلامت دهان مردم از ضروریات فعالیت علمی و حرفه ای دندان‌پزشکان می باشد.
دکتر باقر شهنی زاده در این مورد که سلامت دهان و امر بهداشت و پیش‌گیری وظیفه دولت است ، اظهار داشت که از اعم وظایف مهم همکاران دندان‌پزشک نیز ورود به بحث سلامت دهان می باشد و عزم ملی می خواهد تا این مهم به نتایج مطلوب برسد اعلام راه کارهای کوچک تا بزرگ هم باید همسو  طراحی و اجرایی شود. در هر موضوع به دو نفر و جمعاً شش جایزه ساعت مچیداده خواهد شد.
در مورد آموزش بهداشت دهان و دندان، فیشورسیلانت و فلوراید تراپی پیشنهاد شد که برای تشویق همکاران برای هر بخش یک فیلم پنج دقیقه ای تهیه کرده و ارسال کنند تا در مسابقه کشوری از جوایزی ارزنده برخوردار شوند. به نفرات برگزیده یک ساعت مچی معادل تا یک میلیون تومان تعلق خواهد گرفت.
همایش سلامت در تاریخ 28 و 29 تیر ماه 1397 و در روز 27 تیرماه گردهمایی عمومی برای آموزش پیش‌گیری و بهداشت دهان برگزار می شود تا مدیران و کارشناسان در تمام حوزه ها به‌عنوان گروه هدف در سراسر کشور با این امر آشنا شوند.
دکتر مژگان پلاشی در حوزه فعالیت های بخش فرهنگی اجتماعی شهرداری در منطقه 4 شامل: لویزان،هروی،رسالت، خاک سفید و ... که 7%جمعیت تهران را تشکیل می دهد ، صحبت کردند. ایشان اعلام کردند: عموماً همزمان با هفته سلامت در پارک ها دهکده سلامت با غرفه های متعدد تشکیل می شود که در آن جا در مورد برنامه های پیش‌گیری صحبت خواهد شد و ویزیت بیماران نیز انجام می شود وآموزش مخصوص دیابتی ها، موضوعات جوانان ، معلولان و محیط زیست فعالیت می شود و از جمعه غرفه پیش‌گیری و بهداشت دهان نیز تشکیل می‌گردد. خط قرمز خانه سلامت تأکید بر پیش‌گیری و عدم ورود به حوزه درمانی است.
دکتر جلال پورهاشمی با تقدیر از زحمات خانم دکتر مژگان پلاشی در رسالت، هدایت بهداشت دهان و دندان در میان مردم و انعکاس فعالیت های انجام شده در روزنامه همشهری وابسته به شهرداری صحبت کردند.
دکتر عبدالحمید ظفرمند ، اظهار امیدواری کرد که با توجه به میزان تأثیر روزنامه همشهری و فراگیری آن اخبار حوزه سلامت بهداشت دهان و پیش‌گیری را به‌خوبی منعکس کند.
خانم نوشین سهرابی رئیس انجمن بهداشتکاران دهان و دندان: در مورد جایگاه بهداشت و پیش‌گیری موضوعاتی را مطرح کردند که؛ دکتر مهدی نصیبی بهترین فرد در حوزه سلامت هستند و این‌که در شرکت نفت و درمانگاه های دادگستری نیز در حوزه بهداشت و سلامت دهان نیز کار می‌شود.
دکتر حسن علی شفیعی (ارتودنتیست): در مورد اهمیت فعالیت بهداشتکاران دهان و دندان (هایژنیست ها) و اهمیت کار آن ها در آموزش بهداشت در هر مطب و تأکید بر این که بهتر  است در هر مطب یک هایژنیست اجباری کار کنند ولی با  ابراز نگرانی ، مخالفت خود را با تعطیل شدن دوره کارشناسی بهداشت دهان و دندان (هایژنیست ها) این کار اعلام کردند و اصرار بر امر پیش‌گیری در ارتودنسی و برنامه ریزی برای آن داشتند.
دکتر شهنی زاده در مورد کمک به انجمن احیاء ، امید مهر، دانش آموزان نهاوند صحبت کردند و اعلام کردند در حوزه سلامت علاوه بر وزارت آموزش و پرورش ، وزارت کشور با گستردگی فعالیت ها و امکانات موجود در سراسر کشور نیز در این امر می تواند همکاری وسیعی داشته باشد.
   1397/3/7 15:42

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

هفته تربيت بدني همه ساله از 26 مهر تا دوم آبان به منظور آشنايي جامعه با اهميت و اثرات کاربرد ورزش در زندگي فردي و اجتماعي، اشاعه و توسعه و ترويج ورزش در خانه و خانواده و هدايت و ارشاد جامعه به ورزش هاي همگاني برگزار مي شود.

ادامه مطلب