گزارش 13 کمیته سلامت

 
سیزدهمین جلسه کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

پیرامون بررسی جدول علمی برنامه و آنالیز موضوعات مهم سلامت دهان برگزارشد

 در تاریخ 97/03/03


 
سیزدهمین جلسه کمیته سلامت دهان انجمن با حضور: دکتر باقر شهنی زاده، دکتر عبدالحمید ظفرمند (دبیرعلمی اولین همایش سراسری سلامت دهان انجمن)، دکتر سیدجلال پورهاشمی، دکتر مهدی نصیبی، دکتر نیره امینی (اعضاء کمیته سلامت دهان) دکتر محمدحسین ارگانی (عضو هیأت مدیره انجمن) و دکتر محمدرضا خامی (متخصص سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی) تشکیل گردید.
در این جلسه در مورد مقالات جدید بحث و بررسی شد.  جدول علمی برنامه بر اساس موضوعات حوزه کلان سلامت دهان از جمله: سلامت دهان، سلامت کل انسان، مبانی فرهنگ سازی در ارتقاء سلامت دهان، دوره های آموزشی نیروهای حدواسط، نقش آموزش و پرورش در ارتقاء سلامت دهان، جایگاه سلامت دهان در گردشگری سلامت و مواردی دیگر چیده شد.
در این همایش ما قصدمان نگاه به حوزه کلان سلامت دهان می باشد. برای همین منظور برخی مقاله ها که در حوزه نیازهای علمی و درمانی دیگری است در اولویت نیستند.
دکتر عبدالحمید ظفرمند اعلام کردند که: تمام تلاش ما دستیابی به دیدگاه های همه همکاران با تنوع فکری در ابعاد مختلف حوزه سلامت دهان است. برای اولین بار این فرصتی است که سیاست گذاری در حوزه سلامت دهان با تولیت یک سازمان مردم نهاد مشتاقانه و دلسوزانه با دغدغه ارتقاء سلامت دهان مردم کشورمان  مورد مداقه کارشناسان علمی و اجرایی کشور در معرض توجه عموم همکاران عزیز قرار می گیرد. به اعتقاد من این همایش یک فراخوان است برای همه علاقمندان به سلامت دهان مردم با همه زیر ساخت ها و ابعاد گسترده موضوع و جامعیت آن در نظام سلامت کشور. لذا برای نیل به این هدف مقدس باید موضوع در قالب یک شبکه اجتماعی با مشارکت آحاد همکاران و دلسوزان کشور، که فراوان هم هستند و بدون ادعا فعالیت میکنند، باید عمل شود تا کمک به حوزه اجرایی کشور بشود.  
دکتر سیدجلال پورهاشمی اظهار داشتند حوزه سلامت دهان متعلق به همه است و همه باید در کنار هم دست در دست هم بگذاریم و فعال شویم. در این میان از هر راهی امکان دارد دست اندرکاران را دعوت همکاری کنیم. اقتصاد سلامت، توزیع کشوری خدمات سلامت، توزیع دندانپزشک و خدمات بسیار مهم است که چگونه است؟ چطور می شود امکانات را در سیستم شبکه برد. کشورهای موفق در امر سلامت (الگوهای موفق) کشورهای نیوزیلند و فنلاند آنها چکار کردند؟ در نقش نیروهای حدواسط در نظام سلامت، نقش دندانپزشکان در ارتقاء سلامت دهان و نقش سازمان های مردم نهاد، شاخص های سلامت دهان دیروز، امروز و فردا که آمارهای متفاوتی می دهند.
دکتر مهدی نصیبی بیان داشتند برنامه ریزی برای همایش سلامت دهان با هدف کمک به مردم در همه جوانب در حال پیشرفت است که البته این مستلزم حضور همه دست اندرکاران می باشد.  
دکتر محمدرضا خامی اعلام کردند که نظام شبکه بهداشت کشور به عنوان زیرساخت سلامت دهان در کشور بسیار با ارزش است و در بسیاری از کشورهای منطقه این زیرساخت وجود ندارد و طرح تحول سلامت دهان دانش آموزی در حوزه خود مفید است در هر برنامه مشکلاتی نیز وجود دارد که باید برای حل آنها کمک کرد و در هر مورد باید از نظر علمی بررسی و پاسخ داده شود و در این مورد تحقیقات لازم دارد. امید داریم برای نتیجه بخش شدن پروژه های سلامت دهان مسئولین هم حضور داشته باشند و امیدوار باشیم همه بیایند.
دکتر نیره امینی مسئول برگزاری مسابقه سلامت همایش اظهار داشتند علیرغم مشکلاتی که طرح وارنیش فلوراید داشته اما نظر به اینکه راهی در جهت ارتقای سلامت دندانهای کودکان است تعداد زیادی از صاحبنظران حوزه سلامت از جمله متخصصین دندانپزشکی کودکان با اظهار مشکلات ان ، پشتیبانی نسبی از طرح را داشته اند. با توجه به وضعیت سلامت دهان و دندان کودکان در جامعه و سنگینی ابعاد ارتقای سلامت،این کار نمی تواند فقط بر عهده وزارت بهداشت باشد و همه ارگانها و متولیان سلامت باید دست به دست هم دهند تا این مهم به انجام رسد. بهتر است پایش ها توسط مجامع علمی و دانشگاهها صورت پذیرفته تا متولیان امر در وزارت بهداشت بتوانند با همفکری و یافتن راههای اجرایی بهتر، گامهای بلندتر و مثمر ثمرتری در جامعه برای ارتقای سلامت دهان و دندان بردارند.
دکتر شهنی زاده در مورد اقدامات حوزه سلامت دهان اقلیم های مختلف و مناطق گوناگون کشور باید شناسایی و بررسی های آماری صورت گیرد تا روش های پیشگیری آگاهانه انجام شود.در کشورهای منطقه خاورمیانه و کشورهای اروپایی نمونه های موفق و غیرموفق نیز مورد بررسی قرار گیرد و در مورد آنها کارشناسی شود.تطبیق و مقایسه این برنامه با حوزه سلامت دهان در کشور صورت گیرد و در مورد پروتکل های اجرایی هم اندیشی کارگشا صورت گیرد.
 
   1397/3/5 14:09

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

هفته تربيت بدني همه ساله از 26 مهر تا دوم آبان به منظور آشنايي جامعه با اهميت و اثرات کاربرد ورزش در زندگي فردي و اجتماعي، اشاعه و توسعه و ترويج ورزش در خانه و خانواده و هدايت و ارشاد جامعه به ورزش هاي همگاني برگزار مي شود.

ادامه مطلب