گزارش 24

دکتر شهرام سپهرمند: فرمایشات آقای دکتر ظفرمند در ابتدای بحث که شأن سلامت دهان را فرمودند مرا به این فکر انداخت که چرا مخاطب‌های این همایش باید دندان‌پزشکان باشند و دندان‌پزشکان چند در صد اهداف سلامت را می توانند به دوش بکشند.
 من نمی دانم این همایش به دندان‌پزشک در کلینیک یا مطب چه چیزی را می‌خواهد منتقل کند و سه روز صبح و بعدازظهر پنل داشتن برای دندان‌پزشکانی که مخاطب هستند، به جز آموزش بهداشت چه چیزی را می خواهد عرضه کند. من تجسم می‌کنم که این همایش از طرف انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران برای دولت و مسئولین باید پیام هائی داشته باشد.
پیشنهاد دیگرم این است که یک اتاق فکری مجازی داشته باشیم. چون حضور اساتید و همه کارشناسان در کنار هم خیلی کار سختی است. در این اتاق فکر می توانیم نظر همه صاحب‌نظران و مسئولین را دسته بندی کنیم و به جای بهتری برسیم.
به نظر من باید در این سمینار آمارها و اطلاعاتی عرضه شود که در سطح کلان برای تصمیم‌گیری‌های مهم به کار بیاید.مثلاً
من در بخش تشخیص درمانگاه‌های نیروهای مسلح و تامین اجتماعی کار می کنم و روزانه تقریبا هفتا یا هشتاد بیمار ویزیت می کنم. موضوعی یک سال است مرا به شدت غمگین کرده است. من خودم حداقل روزی دو یا سه بیمار می‌بینم که احتیاج به روت کانال دندان هفت دارند و نمی‌توانند به مطب‌ها مراجعه کنند و به درمانگاه‌ها مراجعه می‌کنند و در آن جا هم ظرفیت سرویس دهی به این بیماران، که در تهران با دردِ دندان دربدر هستند، نیست. در تهران روزی حداقل دو نفر را می‌بینم. هم سطح من در کلینیک‌های تشخیصِ مشابه زیاد است. این یک فاجعه است و کارِ مهمی از دستِ دندان‌پزشکان، برای حلِ این مشکل، برنمی آید.
 من حدوداً از 600 بیمارِ خودم آماری گرفتم. پرسیدم "آخرین باری که جرم گیری کرده‌اید چه زمانی بوده است؟" یافته‌ی عجیبی به دست آمد. 234 نفر از این عده گفتند "هرگز جرم‌گیری نکرده‌ایم". در حالی که درباره تهران صحبت می کنیم، و بیمارانی که دفترچه بیمه هم داشتند و جرم گیری برای‌شان ارزان بوده است، ولی حدود 38 درصد آن ها گفته‌اند که تا به حال جرم گیری نکرده‌اند.
مشابه این دو موضوع فراوان است که با سلامت دهان ارتباط دارد ولی برای حل آن ها از دستِ دندان‌پزشکان کاری بر‌ نمی‌آید.
یک نکته مهم این است که وقتی ما در مورد سلامت دهان صحبت می کنیم، باید متولیان بهداشت و درمان سلامت را به ما برسانند تا ما بتوانیم آن را به جامعه انتقال دهیم. این سلامت باید از بالا به سیستم تزریق شود. سلامت دهان محصولِ سلامتِ وزارتِ بهداشت است. دندان‌پزشکان نمی‌توانند سلامت را به این سیستم هدیه کنند.
دکترحسن علی شفیعی: ما باید central goal را مشخص کنیم و همه ی برنامه های ما به‌طرف آن باشد. یعنی باید کاری کنیم که مشکلات دندان‌پزشکی مردم و مشکلات آن ها حل شود و به فقیر شدن مردم کمک نکنیم. یک جمله از پیامبر اسلام نقل شده است که می فرمایند " پیش‌گیری بهتر از درمان است".  متاسفانه ما  به پیش‌گیری اهمیت نمی دهیم و به درمان اهمیت می دهیم!  در مورد دندان‌پزشکی باید  به سمتی برویم که آموزش دنتال هایژنیست ها  در تمامی دانشکده ها برقرار شود.
دکتر باقر شهنی زاده: کارهای زیادی می شود کرد ولی در دنیا به این فکر می کنند که چگونه تمدن شان را جاذبه داشته باشد. ما مطالبات مردمی در زمینه بهداشت و پیش‌گیری سلامت دهان نداریم. بحثی که الان در کمیته سلامت انجمن ما مطرح شد بهداشت و پیش‌گیری را به مطالبه مردمی تبدیل کنید. به مردم آگاهی دهید که سلامت دهان وظیفه دولت است، وظیفه من دندان‌پزشک است و از این به بعد وقتی پیش دندان‌پزشک می روید به او بگویید که به شما آموزش بهداشت بدهد. ما با دادن این شعار که باید این اتفاق بیفتد، بحث را عمومی می کنیم. در خیلی از جاهای دنیا  ویزیت بیمار 15 الی 20 دقیقه طول می کشد. در جاهای دیگر در دنیا کارشناس در مطب می نشنید و از مریض می پرسند که دکتر چه کاری را انجام داد که آیا شما را وزن کرد؟ فشار گرفت؟ دهان ‌ات را نگاه کرد؟ و ... چون ما به مردم مطالبه مردمی را یاد نداده ایم.
به‌عنوان حقوق بیمار به بیمار آموزش های لازم را باید بدهیم و از طرف انجمن اعلام می کنیم که دستیار و منشی مطب تان را بفرستید تا ما به ایشان آموزش بهداشت و پیش گیری بدهیم که بهداشت دهان و دندان را چگونه اجرا کنند.
 دیروز ما در انجمن یک گروه داشتیم آموزش بهداشت و دهان و دندان می دادیم و من شروع کردم به صحبت کردن و برنامه ریزی کردم که 10 -5  دقیقه ای آموزش آن ها را تمام کنم حدود 47 دقیقه صحبت کردم. چرا؟ چون خیلی سوال می کردند و همه سوال ها اصولی و صحیح بودند.
آقای دکتر کریمی در اداره سلامت دهان و دندان و همچنین آقای دکتر خوش‌نویسان در اداره سلامت دارند کار می کنند. ما خیلی می توانیم در این زمینه فعال کار کنیم. بیایید در سطح کشور از طریق انجمن اطلاع رسانی کنیم که یک شهری با این خصوصیات در سطح کشور هست بروید در آن جا کار کنید. اگر ما بپذیریم که  مردم حق دارند در قدرت دخالت کنند و وقتی از آن ها بخواهید این کار را انجام می دهند. ما باید این ارتباط را به‌وجود آوریم. ما در این حوزه می توانیم کار کنیم.
ما وقتی برای اولین بار همایش ایمپلنت گذاشتیم، تمام انجمن ها را دعوت کردیم و جلسه گذاشتیم به این نتیجه رسیدند که حدود سه یا چهار ساعت در ایمپلنت بیش‌تر بحث نداریم و این حدوداً 15 سال پیش بود. آقای دکتر نبیل برکات حدود سی سال پیش که از لبنان آمده بود اولین بار ایمپلنت را مطرح کرد. گفتند این شارلاتان است. چگونه می شود پیچ را در فک گذاشت. وی گفت چگونه این ارتوپدها این همه پیچ را در دست و پای بیمار  قرار می دهند و سالم می مانند. ما سال ها بعد وارد کار ایمپلنت شدیم یک مرتبه همه ما ایمپلنتی شدیم.
 آخرین کنگره جهانی بهداشت دهان دندان در مورد نگهداری دندان بود.  در این زمینه مردم را آگاهی بدهیم، به‌جای این‌که مجبور به گذاشتن ایمپلنت شوند بهداشت را رعایت کنید. ما در این همایش فراخوان مقاله داریم و از متخصصین اندو و پروتز و .... همه تمایل دارند که مقاله ارسال کنند. قطعاً کار را ادامه خواهیم داد و از همه دوستان خیلی تشکر می کنم که شرکت کردند و افراد بیش‌تری هم هستند که در سلامت دهان نقش دارند که باید در این جلسات شرکت کنند.
از همه انجمن ها دعوت کردیم کمیته سلامت شان را تشکیل و فعال کنند و با هم و درکنار هم کار کنیم. دندان‌پزشکان عمومی در سراسر کشور هستند و باید خدمات دندان‌پزشکی را برای جاهایی که دندان‌پزشک عمومی هست و در گستره این مملکت است ببریم. نیاز هست ما شاید بتوانیم کمک کنیم. ایرادها را هم را برای این‌که بهتر شود برطرف کنیم، بشنویم، نه برای این‌که یک فردی را حذف کنیم و یک دیدگاه دیگر را وارد عرصه کنیم. ما عادت داریم هم دیگر را حذف کنیم و در مقابل هم قرار گیریم . باید بپذیریم که دنیا از ما سبقت گرفته است. به همکار دندان‌پزشک اطلاع داده شده که در زمینه بهداشت کار کند باید به دانشجوها از همین حالا آموزش داد.
من از دوستان تشکر می کنم و انشاا... در جلسات بعدی قبل از همایش باز هم جلسه شورای مشاوران عالی همایش سلامت خواهیم داشت و همه  دوستان را دعوت می کنیم در آن جلسه شرکت کنیم.
دکتر ناهید عسکری زاده:  به نظر من حرف های استاد خوشخونژاد را باید ملکه ذهن مان کنیم که می فرمایند اگر بخواهیم یک درمان موفق داشته باشیم باید بر روی آموزش بهداشت و پیش‌گیری بیش‌تر تکیه کنیم. ممکن است سالیان سال طول بکشد که این امر در جامعه جا بیفتد. هزینه ها باید برای آن پرداخت کرد. حتی باید برای دادن آموزش بهداشت تعرفه تعریف شود.
بیشتر...

 
جهت دانلود کامل گزارش جامع اولیـن جلسـه شـورای مشـاوران عـالی لطفاً اینجا کلیک فرمایید


 

 

   1397/3/1 09:41

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما