گزراش 18

دکتر محمدحسین کریمی: با سلام و عرض ادب خدمت همه سروران و کسب اجازه از اساتید ارجمندم
بیش از 25 سال سابقه کار در سطوح متفاوت دارم و از سال 1388 در وزارت بهداشت شاغل هستم، شاهد مدیریت های متعدد در دوران های متفاوت بودم، در سال های پیش، بزرگانی همچون دکتر ملک افضلی خدمات ارزنده‌ای را در سیستم بهداشتی کشور جا انداختند و وجود بهداشتکاران دهان و دندان در سیستم بهداشتی درمانی کشور جاری شد و با کمترین هزینه وارد زندگی مردم شدیم و ذهن خانواده ها را با دهان شویه سدیم فلوراید درگیر کردیم و آموزش بهداشت در سطح مدارس رایج شد، به‌جای استفاده فرصت سوزی کردیم و طرح را متوقف کردند.
با مدیریت خوب آقای دکتر صمدزاده به اداره کل تبدیل شدیم، به‌جای حمایت، آقای دکتر وردی را آوردند که حتی تلفظ درست WHO را هم بلد نبودند .
در بین وزرای قبلی فقط خانم دکتر دستجردی به‌خاطر این‌که همسرشان آقای دکتر نخستین دندان‌پزشک بود، بودجه دو میلیاردی ما را تبدیل به چهار میلیارد کردند، که جذب هم نشد، و ما در نهایت تبدیل به یک برنامه در دل واحد بیماری‌های غیر واگیر شدیم که حتی غیر واگیری‌ها هم دلیل این انتخاب را نمی دانستند.
خوش‌بختانه با آمدن آقای دکتر هاشمی بر مسند وزارت و انتخاب مجدد آقای دکتر صمدزاده، با پیشنهاد آقای دکتر صمدزاده تبدیل به اداره مستقل شدیم و کاری را که با زحمات و تلاش آقای دکتر خوشنویسان در سال 93 شروع شده بود، در سال 94 استارت زدیم  و اکنون در سراسر کشور به بار نشسته و با قدرت تمام در حال اجرااست. حال مسئله ای که ذهنم را مشغول کرده، به‌جای خوشحالی, و استقبال جامعه دندان‌پزشکی، کمر همت بر نابودی این برنامه بسته اند. این وزیر تنها وزیریی است که اولویتش بهداشت دهان و دندان است، با حمایت ایشان، تمام تجهیزات و ناوگان دندان‌پزشکی نو و به روز شد، بیش از 1500 دندان‌پزشک قراردادی مشغول ارائه خدمت هستند. هفت میلیون دانش آموز، دوبار در سال آموزش بهداشت و وارنیش فلوراید دریافت می کنند، خدماتی همچون فیشورسیلنت و ترمیم و جرم‌گیری... در سطح وسیع برای گروه‌های هدف در حال انجام است. کجای این کارها جامعه دندان‌پزشکی ما را نگران کرده معلوم نیست.
از سال 60 تمام انرژی حوزه دندان‌پزشکی صرف متوقف کردن طرح تربیت بهداشتکار دهان و دندان شد، و دندان‌پزشکی کشور چنان به حال خود رها شد که فکر کنم در هر کوچه یک مطب دندان‌پزشکی تجربی دایر شد، طبق گزارشات، در شهر بانه حدود 90 مطب دندان‌پزشک تجربی دایر است، در هر زیر پله در شهر خرم آباد یک مطب دندان‌پزشک تجربی دایر و در روستاهایی که ما قادر به تامین دندان‌پزشک نشدیم، همکاران تجربی ساک به‌دست مشغول خیانت و بیمار کردن مردم شریف و محروممان هستند و ما هم با تمام قدرت ایستاده ایم نکند بهداشتکار تربیت شود.
خواهشمندم، بیاید و کار اداره بهداشت دهان و دندان را ببینید وبا مطالعه اظهار نظر بفرمایید و مجددا فرصت سوزی نکنید.
با سپاس فراوان

 
دکترعبدالحمید ظفرمند: تا آن جایی‌که با دوستان صحبت شده فردی مخالفتی با طرح بهداشتکار دهان و دندان  ندارد. در یک مقطع اقتضایی پیش آمده که آن اتفاق باید می افتاد .
دکتر باقر شهنی زاده: ما در انجمن یک ساختار تشکیلاتی داریم که براساس آن کنگره ها، همایش، دوره های جامع و بازآموزی ها برنامه ریزی واجرا می شود. دبیر علمی داریم که معمولاً دبیر علمی ارتباط خودش را چون ساختار تشکیلاتی ما را نمی شناسد، چون خارج از گودی است، این‌که مکاتبات به چه شکل است، سایت به چه شکل است برای گرفتن این ارتباط، یک نفر که در آن رشته تخصص دارد مثلاً اگر پروتز یا ایمپلنت و در آن رشته توانایی و سابقه کار دارد دبیر اجرایی علمی انتخاب می شود، یعنی علمی که برای برنامه نوشته و برنامه ریزی می شود، تبدیل به یک جدولی می شود و در سالن های مختلف طراحی و اجرا می شود با مدیران پانل و سخنرانان تماس و هماهنگی می‌شود. در این همایش دبیر اجرایی علمی، خانم دکتر مارال قربان زاده هستند که مسئول رشته کودکان ما هستند و سال‌ها همکاری می کنند. خواهش می کنم بفرمائید.
بیشتر...
جهت دانلود کامل گزارش جامع اولیـن جلسـه شـورای مشـاوران عـالی لطفاً اینجا کلیک فرمایید


 

 

   1397/3/1 09:24

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما